Czyszczenie powierzchni dekoracyjnych paneli HPL
Panele HPL (High Pressure Laminate) jako materiał dekoracyjny mają wyraźną przewagę nad innymi materiałami, jeśli chodzi o trwałość i łatwość konserwacji. Produkcja dekoracyjnego plastiku opiera się na sprawdzonej technologii, zakładającej użytkowanie paneli w trudnych warunkach codziennej eksploatacji.
Panele HPL posiadają bardzo długą żywotność eksploatacyjną, z uwagi na gładką powierzchnię struktury wierzchniej warstwy materiału. W następnej części przedstawimy zalecenia dotyczące pielęgnacji danego tworzywa, w celu zwiększenia jego żywotności i efektywności.
Czyszczenie paneli HPL
Powierzchnię paneli HPL łatwo oczyszcza się zwykłą wodą, a następnie osusza ręcznikiem papierowym lub ścierką absorbującą wodę. Jeśli zanieczyszczenia nie usuwają się w ten sposób, proszę użyć detergentu, ale bez substancji ściernych. Następnie należy spłukać powierzchnię czystą wodą i osuszyć.
Czyszczenie uporczywych zabrudzeń
Zabrudzenia szczególnie trudne do usunięcia zaleca się czyścić za pomocą czystej, gorącej wody, używając przy tym ściereczki lub ręcznika papierowego. Należy stosować środki czystości nie posiadające właściwości ściernych, np. mydło czy proszek do prania. Po wyczyszczeniu, należy kilkukrotnie wytrzeć powierzchnię czyszczoną w celu usunięcia pozostałości po detergentach. W trakcie czyszczenia można używać czyścików plastikowych, szczotek nylonowych itp.
Plamy i zabrudzenia
Panele HPL są jednorodnym, nieporowatym materiałem, odpornym na wszelkie chemikalia użytku domowego. Mimo, że płyny nie mogą przeniknąć do struktury materiału, prosimy natychmiast usuwać wszelkie ślady zanieczyszczeń. Należy także unikać dłuższego kontaktu z detergentami zawierającymi kwasy i ich pochodne, takimi jak środki do czyszczenia metali, do czyszczenia toalet, piekarników oraz inne agresywne środki czyszczące.
W przypadku szczególnych zanieczyszczeń proszę wykorzystać jeden z poniższych sposobów:
• Zanieczyszczenie wapnem:
Przemyć ciepłym octem bądź kwasem cytrynowym, następnie opłukać powierzchnię czystą, gorącą wodą.
Ewentualnie po zastosowaniu specjalnego środka do usuwania wapna należy umyć powierzchnię czystą, gorącą wodą.
• Resztki wosku lub parafiny
Resztki parafiny lub wosku należy najpierw usunąć mechanicznie plastikową lub drewnianą szpatułką. W żadnym wypadku proszę nie zarysować powierzchni! Jeśli powierzchnia nie jest dostatecznie czysta, pozostałości można usunąć za pomocą bibuły.
• Farby rozpuszczalne w wodzie, kleje, lakiery
Świeże zabrudzenia proszę czyścić ciepłą wodą. Zaschnięte resztki łatwo usunąć rozpuszczalnikiem, np. etanolem, acetonem, benzyną, a nawet zmywaczem do paznokci.
• Farby, lakiery, kleje na bazie rozpuszczalników
Zarówno świeże, jak i zaschnięte ślady można, w razie konieczności, usuwać rozpuszczalnikiem. Należy dowiedzieć się u producenta, który rozpuszczalnik jest odpowiedni do usuwania określonego rodzaju farby.
• Kleje i lakiery dwuskładnikowe
Na przykład, żywice kondensacyjne (kleje) na bazie żywicy mocznikowo-formaldehydowej (UF), melaminy (MF), fenolu (PF) oraz rezorcynolu; kleje reaktywne i lakiery na bazie żywic epoksydowych, nienasyconego poliestru, poliuretanu (PU). Uwaga: klej nie może być usunięty po wyschnięciu! Powierzchnię należy czyścić bezpośrednio po zabrudzeniu, zalecanym przez producenta rozpuszczalnikiem.
• Materiały uszczelniające na bazie silikonu lub poliuretanu
Świeże zabrudzenia należy najpierw usunąć mechanicznie plastikową lub drewnianą szpatułką. Proszę wykonywać to ostrożnie, aby nie uszkodzić powierzchni. Zaschnięte zabrudzenia można usunąć za pomocą specjalnego silikonu. Jednak długotrwały kontakt z tym środkiem czyszczącym, może uszkodzić powierzchnię.
• Ślady po rozpuszczalniku
Ślady, które pozostały po użyciu rozpuszczalnika, należy usuwać ciepłą wodą, następnie wysuszyć powierzchnię czystą, miękką ścierką albo ręcznikiem papierowym.