HPL Gentas +48 786 200 743

Czym są płyty HPL?

Płyty HPL (inne nazwy materiału to laminaty dekoracyjne HPL, plastik składający się z warstwowego papieru dekoracyjnego, laminat kompaktowy, laminat wysokociśnieniowy) – płyty dekoracyjne, które produkowane są pod wysokim ciśnieniem. Proces wytwarzania odbywa się poprzez prasowanie na gorąco kilku warstw papieru rdzeniowego impregnowanego żywicą fenolową oraz papieru dekoracyjnego wzmacnianego żywicami melaminowymi. W procesie polikondensacji żywicy materiał staje się monolityczny, dzięki czemu nie ma ryzyka rozwarstwienia się podczas użytkowania. Powierzchnia płyty jest dodatkowo zabezpieczona specjalną powłoką, która zapewnia doskonałą odporność na blaknięcie.

Zalety płyt HPL:

Charakterystyka porównawcza:

1. Płyta HPL o rozmiarze 3050×1300 mm = 3,96 m2, grubości – 6 mm, wadze – 8,6 kg/m2 charakteryzuje się wystarczającą sztywnością, a więc przy montażu nie jest konieczna obecność personelu pomocniczego oraz dodatkowego sprzętu, montaż może przeprowadzić dwóch pracowników.

Gres (maksymalny rozmiar – 1200x600x12 mm = 0,72 m2, ciężar – 25 kg/m2) czy płyta włóknisto-cementowa (rozmiar max 3000x1200x10 mm = 3,64 m2, ciężar – 16 kg/m2) są cięższe i mniejsze, co oznacza, że przy montażu wymaganych jest wiele elementów podkonstrukcji, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz czasem podczas montażu.

2. W porównaniu z analogicznymi materiałami, płyty HPL charakteryzują się najwyższą siłą wiązania między warstwami (struktura nie kruszy się i nie rozdziela na skutek uderzeń, drgań nawet w miejscu łączeń mechanicznych). Na płytę HPL nie wpływają także temperatury (wytrzymałość od -60° C do +80° C).

Podobne wady często obserwuje się na płytach, które zawierają cement, zwłaszcza w miejscu mechanicznych łączeń, gdzie płyty z czasem się wyginają i ostatecznie nie wyglądają estetycznie.

3. Do cięcia i obróbki płyty nie wymaga się specjalistycznego sprzętu, płyty są elastyczne i montuje się je do budynku w całości. W ten sposób można uniknąć znacznej utraty materiału przy zagięciach na brzegach budynku. Dodatkowo nie ma konieczności montowania kaset budowlanych, a tym samym generowania zbędnych kosztów. Inne płyty tego typu, czy panele z blachy wymagają dodatkowego cięcia oraz montowania kaset. Jest to zupełnie inna technika montażu, wymagająca większej ilości materiału i specjalistycznego sprzętu. Ponadto montowanie kaset jest dość skomplikowanym procesem, który wymaga większych kosztów oraz znacznie więcej czasu.

4. Płyty są odporne na mechaniczne, chemiczne i słoneczne oddziaływanie. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że są pokryte warstwą laminatu jest on trwały, ma wysoką wydajność, jego kolorystyka jest bardziej nasycona, a dodatkowo jest tani w zakupie. Płyta jest jednorodna oraz bardziej odporna na blaknięcie niż płyty pokryte farbą akrylową lub inną. Wszystkie pozostałe materiały kompozytowe, panele metalowe, płyty włókno-cementowe są pokrywane farbą. Farba jest z reguły nakładana na ruchomą część płyty bądź nakłada się ją pod odpowiednim kątem do powierzchni płyty, co powoduje, że cząsteczki pigmentów są nierównomiernie rozproszone. Następstwem opisanego zjawiska są niekorzystne zmiany kolorystyczne. Farby te blakną na słońcu, wietrzeją, łatwo się brudzą, są podatne na zarysowania, a to wszystko znacznie obniża żywotność płyt. Te wszystkie czynniki należy uwzględnić przy produkcji kaset, a także przy montażu płyt na elewacji.

5. Laminowana powierzchnia płyty HPL charakteryzuje się gładkością, łatwością w czyszczeniu, a ponadto jest przyjemna w dotyku (brak porów, chropowatości, nierówności, co jest gwarantem wysokich walorów higienicznych). Na powierzchnię płyt włókno-cementowych nakłada się grys marmurowy bądź granitowy w celu stworzenia równej dekoracyjnej warstwy. Warstwa ta mocno przyciąga kurz, który miesza się z różnego rodzaju oparami i zabrudzeniami z otaczającego środowiska, w efekcie czego tworzy brudne smugi.

6. Dzięki matowej i idealnie równej powierzchni nasze płyty elewacyjne nie odbijają promieni słonecznych. Nie widać w ten sposób optycznych efektów krzywizny na powierzchni płyty, które pojawiają się na lakierowanych strukturach.Stosowanie farb w odróżnieniu od laminatów tworzy powierzchnie, które oświetlone promieniami słonecznymi ukazują nierówności oraz różnice poziomów przy instalowaniu kaset. Jest to szczególnie widocznie na wysokich budynkach – elewacja wydaje się krzywa i nierównomiernie malowana.

7. Struktura i kolor laminatu HPL pozwala zbliżyć się wyglądem do naturalnych materiałów.

8. Ze względu na swoje unikalne właściwości płyty elewacyjne HPL mogą być montowane szybko i łatwo o każdej porze roku. Montaż jest możliwy na budynkach o dowolnym kształcie. Wiele materiałów na rynku nie może być montowanych zimą, a dodatkowo nie powinny być mokre.